İstanbul Teknik

GeoSeal GCL Membran Geosentetikler

GeoSeal GCL Membran

GeoSeal GCL Membran, doğal sodyum bentonit malzemesinin sağlam geotekstillerle sarmalanması ile oluşturulan geçirimsizlik malzemesidir. Kendini sarmalayan geotekstiller sayesinde hapsolan bentonitin su ile teması sonucunda geçirimsiz bir jel oluşur. Bu süreçte doğal bentonit kuru ağırlığının yaklaşık 16 -18 katı kadar genişler ve geçirimsiz bir katman oluşturur. Ortamdan su çekildiğinde ise eski haline geri döner. Bu döngü sürekli tekrarlanır ve malzemenin su yalıtımı özelliklerini etkilemez.

Uygulama ve Kullanım Alanları

GeoSeal GCL Membran, sıkıştırılmış toprak veya çakıl tabaka üzerinde en az 10 cm kalınlıkta, beton veya betonarme katmanı altında ise en az 30 cm toprak ya da çakıl tabaka altında kullanılmak suretiyle uygulanır. Düz, boşluksuz ve kuru yüzeylerde uygulanmalıdır. Düz alanlarda yüzeyde yuvarlanarak veya bir iş makinesi yardımı ile ek yerleri en az 30 cm bindirilerek uygulanır. Rulo ek yerleri en az 30 cm şaşırtılarak serilir. Düşey yüzeylerde ise mekanik olarak sabitlenmelidir.

Avantajları

Ambalaj ve Depolama

Malzemeler 4 - 5 m eninde ve 40 - 50 m uzunluğunda rulolar halinde sevk edilmektedir.

Düz, kuru yüzeyli ve drenajı iyi sağlanmış bir depoda saklanmalı, ürünlerin üzerleri branda ile örtülmelidir. Depolama süresince nem ve suyla temastan korunmalıdır.

Teknik Özellikleri

Üst tabaka (polipropilen örgüsüz) (g/m²)200 - 300
Alt tabaka (polipropilen örgülü) (g/m²)100 - 200
BETONİT TABAKASI
Birim ağırlık (g/m²)4000 - 5000
Şişme indeksi (ml/2g)≥ 24
Sıvı kaybı≤ 18
GEOSENTETİK KİL ÖRTÜ
Birim ağırlık (g/m²)4300 - 5500
Kalınlık (mm)5 - 7 mm
Rulo en (m) / Boy (m)4-5 m / 40-50 m
Sıvı geçirimsizliği (m/sn)5x10-11
Çekme mukavemeti (kN/m)≥ 12
Soyulma dayanımı (N/m)>600
BİZE ULAŞIN