İstanbul Teknik

5 Yılda, 10 MİLYON Metrekare Geogrid Üretimi

Çorlu Velimeşe’de 4.500 m2 alana kurulan fabrikasında 2011’in Nisan ayından itibaren polyester ve cam elyaf örgülü geogrid üretimine başlayan İstanbul Teknik’in beş yıldaki üretim miktarı 10 MİLYON metrekareyi aştı.

5 Yılda, 10 MİLYON Metrekare Geogrid Üretimi

1998 yılında tek odalı bir ofiste çalışma hayatına başlayan İstanbul Teknik, 13 yıl sonra kurduğu fabrikasında Türkiye’nin ilk polyester ve cam elyaf örgülü geogridini üretmeye başladı. Tarihler 2016’yı gösterdiğinde ise toplam geogrid üretimi 10 MİLYON metrekareyi aşmış durumda.

İstanbul Teknik, %100 Türk Sermayeli Bir Dev

Küreselleşmenin yerli firmaları birer birer yabancı ortaklı şirketler haline getiren günümüz ticari koşullarında, Macit Tanyol tarafından 1998 yılında %100 Türk sermaye ile kurulan İstanbul Teknik, faaliyet gösterdiği sektörde bir dev olma yolundaki adımlarını kararlılıkla atmaya devam ediyor.

Türkiye’nin ilk polyester ve cam elyaf örgülü geogridi olan AsfaltTex Asfalt Donatısı ve ForTex Geogridini üreten İstanbul Teknik’in Çorlu’da 4.500 metrekare kapalı alandaki fabrikası, yıllık 4,5 milyon metrekare üretim kapasitesine sahiptir. 6,5 metre ene kadar geogrid üretim yapabilen hattıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri üreten İstanbul Teknik’in son beş yıldaki geogrid üretimi 10 MİLYON metrekareyi geçmiş durumdadır.

Çorlu Velimeşe OSB’deki tesisinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürüten kimyagerlerden oluşan ekibiyle, Türkiye’nin ilk cam elyaf ve polyester geogridinin yanında, Türkiye’nin ilk ve tek yerli soyulma önleyici katkısı olan TeraGrip de üretilmektedir.


Dünden Bugüne İstanbul Teknik

1998 yılında kurulan İstanbul Teknik, 1999 yılında ilk ihracatını gerçekleştirmesinin ardından, 2000 yılında GeoSeal Membran Uygulamalarını gerçekleştirdi. 2003 yılında FileTex Sıva ve Donatı Fileleri satışını ertesi yıl mermer fileleri izledi. TekDrain Drenaj Levhaları ürün gamında yer aldığında, Kalite Yöneticisi pozisyonu oluşturulduğunda, geosentetik hizmetleri verilmeye ve GeoArme Duvar ile yurtdışı şantiye uygulamaları yapılmaya başlandığında takvimler 2005 yılını gösteriyordu. 2006 yılında ISO 9001 Yönetim Belgesi’ni alan İstanbul Teknik, bunun yanı sıra TrioTex Çatı ve Cephe Örtüleri’nin satışına başladı. 2008 asfalt ürünlerinin yılıyken, 2009 tünel yalıtım uygulamalarını öne çıkarttı.

2011’de araştırma ve geliştirme faaliyetlerini hızlandırmak ve müşterilerine daha iyisini sunabilmek için AR-GE çalışmalarının başlamasının ardından, Microsoft Axap’ta ile kurumsal kaynak planlamasına geçilirken, Türkiye’nin cam elyaf ve polyester örgülü geogridi olan AsfaltTex ile ForTex’in üretimine başlandı. TekFix Sabitleme Elemanları’nın üretilmeye başlanması ise 2011’in bir diğer özelliğiydi.

2013 GeoGreen Yeşil Çatı Sistemleri ve asfalt kimyasallarının üretimi açısından önemliydi. 2014 yılında Çorlu’daki fabrikanın geogrid üretim kapasitesi yıllık 4,5 milyon metrekareye çıkartılırken, Epoxİstt markalı mermer sağlamlaştırıcı ürünlerin üretimine başlandı. 2015 yılında alınan bir kararla CoverEx markasıyla dilatasyon pazarına yeni bir soluk getirildi. Takvimler 2016’yı gösterdiğinde Müşteri İlişkileri Departmanı ile müşteri memnuniyetini bir adım daha öteye taşıdı. İstanbul Teknik, maksimum müşteri memnuniyetini hedefleyen bu çalışmayla tüm faaliyetlerini revize ederken, beş yıl içindeki geogrid üretimi çoktan 10 MİLYON metrekareyi aşmıştı.

‘Mutlu ve gururluyuz’

10 MİLYON metrekareyi aşan üretimin en büyük mimarlarından biri olan İstanbul Teknik Fabrika Müdürü Cemil Aytaç şunları söyledi:
“İstanbul Teknik olarak ürettiğimiz ürünlerin her zaman en kalitelisi olmasına özen gösterdik. Zaman içinde üretim hattımızı, müşterilerimizden gelen öneriler doğrultusunda modernize ettik. Bugün ne mutlu ki 10 MİLYON metrekareyi geçen bir üretim rakamıyla karşı karşıyayız.
Bunun için mutlu ve gururluyuz.” ‘İşimiz, müşterilerimizin işini kolaylaştırmaktır’

İstanbul Teknik Genel Müdür Yardımcısı Umur Kalaycı: “Uzun yıllardan beri inşaat sektöründe görev yaptığımız için şantiyelerdeki zorlukların neler olduğunu yakinen biliyoruz. İstanbul Teknik olarak her zaman ‘ne yapabiliriz de müşterilerimizin omuzlarındaki yükü bir nebze hafifletebiliriz’ sorularının yanıtlarını arayarak faaliyetlerimizi yürüttük ve bundan sonra da bu böyle devam edecek. İstanbul Teknik olarak işimiz, müşterilerimizin işini kolaylaştırmaktır. Eğer bu böyle olmasaydı beş yıl önce kurulan bir fabrika, bu kadar kısa zaman içinde 10 MİLYON metrekareyi aşan bir üretime ulaşamazdı. Bu minvalde bize güvenen tüm müşterilerimize ve emeklerini esirgemeyen çalışma arkadaşlarıma en derin teşekkürlerimi sunarım.”

Macit Tanyol, Genel Müdür: “İşimiz burada bitmedi. Bundan sonra daha da ileri gideceğiz.”

“İstanbul Teknik, faaliyet gösterdiği sektörde her zaman ilklere imza atan bir firma olmuştur. Bunu da; yüzde yüz Türk menşeli bir firma olarak başarmıştır. Türkiye’nin ilk cam elyaf ve polyester örgülü geogridini, 2011 yılında 4.500 metrekarelik kapalı alandaki fabrikamızda üretmeye başladık. Bugünse aradan geçen beş yılda 10 MİLYON metrekarelik geogrid üretimini aşmış durumdayız. Bu mutluluk verici bir olaydır. Yalnızca firmamız için değil, ülkemiz için de oldukça memnun edici bir durumdur. Zira İstanbul Teknik, ürünlerini 53 ülkeye ihraç etmektedir. Bu da ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve uluslararası pazarda bir Türk markası olmanın gururunu yaşamak ve yaşatmak demektir. Biz firma olarak bugüne kadar her yıl, bir öncekinin üzerine koyarak ilerledik. İşimiz burada bitmedi. Bundan sonra daha da ileri gideceğiz. Yerel pazardaki haklı konumumuzu, küresel pazara taşıyacak ve oralarda ilk akla gelen markalardan biri olma yolunda gayret göstereceğiz.”

Diğer Haberler
Tümünü Göster Daha fazla haber göster
BİZE ULAŞIN