İstanbul Teknik

Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda 250.000 m2 AsfaltTex Asfalt Donatısı

Gürcistan’ın Tiflis Kenti’ndeki Havalimanı pistlerinde 250 bin metre kare AsfaltTex Asfalt Donatısı, 30 ton TeraGrip Geogrid ve 90 ton Polimer Modifiye Bitüm (PmB), kullanıldı.

Gürcistan Tiflis Havalimanı’nda 250.000 m<sup>2</sup> AsfaltTex Asfalt Donatısı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 17 kilometre güneydoğusunda yer alan ve ilk olarak 1952 yılında inşa edilen terminal binası, 2007’de yenilenen Tiflis Havalimanı’nın pistlerinde İstanbul Teknik’in ürünleri kullanıldı. Yükleniciliğini Company Black Sea’nın üstlendiği projede, sabah saat 10.00 ve akşam 19.00 saatleri arasında, binlerce kişiyi taşıyan uçaklar iniş ve kalkış yaparken, 100’er metrelik bölümler halinde uygulama yapılıyor. Uçakların iniş ve kalkış yaptığı saatler arasında asfalt sıcaklığı, 40 – 60 °C arasında değişiyor.

Asfalt Donatısı

AsfaltTex, Asfaltın Ömrünü Arttırır

Sıcaklık değişimleri ve yüksek trafik yüküne maruz kalan yolların asfalt kaplamaları bozulmalara uğrar. AsfaltTex, asfaltın güvenlik payını ve ömrünü arttırarak bir takviye tabakası olarak hizmet eder. Yükü en doğru şekilde dağıtarak gerilimleri asgari seviyeye indirir. Bu sayede asfaltta meydana gelen bozulmalar, deformasyonlar ve çatlaklar önlenir. Cam elyaf ipliklerin polimer bitüm ile kaplanmasıyla üretilen AsfaltTex, çift ve tek yönlü olarak üretilmektedir.

TeraGrip ile Asfaltın Soyulmasına Son

Yollardaki sökülme, kopma, çukur ve çatlaklar gibi belli başlı bozulmaların nedeni bitüm ile agreganın yeterince iyi yapışmaması nedeniyle yüzeyden soyulmasıdır. TeraGrip Solyulma Önleyiciler Katkılar, agreganın gerilimini etkileyerek bitüm ile arasındaki yapışma kuvvetini arttırır. Buna bağlı olarak da, bitümün agregadan soyulmasını önler ve asfalt kaplamasının ömrünü uzatır.

Polimer Modifiye Bitüm (PmB) Asfalt Katkısı

Asfalttaki Tekerlek İzi Oturmalarını PmB ile Ortadan Kaldırın

Asfalttaki tekerlek izi oturmalarını ve çatlamaları önlemek amacıyla kullanılan Polimer Modifiye Bitüm (PmB), asfalt modifikasyonunda kullanılan fonksiyonel poliolefindir. Bitümlü sıcak karışımlarda (BSK) binder ve aşınma kaplamalarında kullanılan PmB, kolayca karıştırılabilmesi için toz halinde tedarik edilmektedir.

İstanbul Teknik Ürünleri Sayesinde Tiflis Havalimanı Milyonlar Değerindeki Seferlerini Devam Ettirdi

İhracat Sorumlusu Fatih Akbulut Proje ile ilgili olarak İstanbul Teknik İhracat Sorumlusu Fatih Akbulut şunları söyledi: “İstanbul Teknik olarak inandığımız değerleri korumanın peşindeyiz. Projenin ana hatları bize ulaştığında bu işi nasıl çözebileceğimize dair proje ekibimiz ile birlikte oturup konu üzerinde detaylı analizler yaptık. Çok detaylı çalışılması ve her adımının dikkatle planlanması gereken bir projeydi; çünkü asfaltlama işlemleri devam ederken her gün yüzlerce kişiyi taşıyan uçaklar teker indirip kaldıracaktı. Bu bağlamda işimiz oldukça zordu. Havalimanının kapatılması gibi bir durum söz konusu dahi değildi; zira bu milyonlarca dolar çapında bir maliyeti peşinden sürüklüyordu. Bu nedenle de işimiz, içinde yer aldığım projelere nazaran biraz daha zordu. Proje ekibimiz ile yaptığımız planlar neticesinde şahsi olarak kanaatim, bu işin altından yalnızca İstanbul Teknik’in kalkabileceğiydi. Her birine bu vesile ile bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Kağıt üzerindeki planlarımızı Company Black Sea yöneticilerini sunduk ve işin nasıl yapılacağını, hangi ürünümüz nasıl kullanılacağını, ürünlerimizin onlara sunacağı faydaları tek tek dile getirdik. Karşılıklı olarak mutabakata vardıktan sonra da projeye başladık. Buradaki esas önemli noktanın altını bir kez daha çekmek istiyorum; çünkü ben bunun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Uygulama sırasında pisti ziyarete gittiğimde içinde yüzlerce kişinin olduğu tonlarca ağırlıktaki uçakların biri inip, biri kalkarken 40 ila 60 °C arasındaki sıcaklıktaki asfaltın kusursuz performansını görünce haklı olarak bir kez daha İstanbul Teknik ile gurur duydum. Ürünlerimizin sağladığı bu kusursuz performans sayesinde, yüklenici şirket projeyi kusursuz bir şekilde uygulamaktadır. Uçak seferlerinde herhangi bir aksama söz konusu olmadığı için de havalimanının geliri sekteye uğramamıştır.”

İstanbul Teknik, Bize Ne Kadar Doğru Bir Tercih Yaptığımızı Gösterdi

İstanbul Teknik’in uygulamaları ile ilgili ana yüklenici Company Black Sea’nin Genel Müdürü Amiran Mahmutchadzade şunları söyledi: “Projenin yükleniciliğini aldığımızda işin en önemli adımlarından biri, uçak seferleri devam ederken pistte çalışmanın yapılmasıydı. Bunun için de her yönüyle ihtiyaçlarımızı A’dan Z’ye kusursuz olarak yerine getirecek bir firma ile çalışmak zorundaydık. İstanbul Teknik, gerek referansları gerekse ürünlerinin performansı ile bizim için en uygun adaydı. Kaliteli ürünleri, sahip oldukları kalite belgeleri ve test raporları, hızlı üretimleri ve satış sonrası sunmuş oldukları hizmet ile ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı bize de gösterdiler. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.”

İhracat Sorumlusu Fatih Akbulut

2,8 milyon Yolcu Taşıma Kapasitesine Sahip Havalimanı

Tiflis’in 17 kilometre güneydoğusunda yer alan Tiflis Havalimanı Terminali, 25 bin metrekare kullanım alanına sahiptir. Geliştirmeye esnek bir yapıda dizayn edilen terminal yıllık 2,8 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. 1952’de inşasının ardından 2007’de yeniden yapılanma projesi kapsamında; yeni terminal binası, otopark, apron, taksi yolu ve apronu yenilenmiştir. Havalimanı şehir merkezine tren yoluyla bağlıdır ve günde altı sefer yapılmaktadır.

Diğer Haberler
Tümünü Göster Daha fazla haber göster
BİZE ULAŞIN