İstanbul Teknik

İstanbul Teknik, “Enlerin Köprüsü” Yavuz Sultan Selim’de

Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayacak olan “İstanbul 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi”ndeki zemin oturmaları İstanbul Teknik’in ForTex Geogridleri ile giderildi.

İstanbul Teknik, “Enlerin Köprüsü” Yavuz Sultan Selim’de

ICA İctaş – Astaldi Adi Ortaklığı tarafından yapımına 2013 yılında başlanan ve enlerin köprüsü olarak nitelendirilen 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin zemininde yaşanan oturma problemleri İstanbul Teknik’in ForTex Geogrid ürünleriyle çözüldü.

Projenin E2 kısmında bulunan menfez 23’ün altında meydana gelen zemin oturmaları, kırılma ve çatlamaların oluşmasına neden olmaktaydı. İstanbul Teknik mühendisleri, konunun çözümü ile ilgili iş sahasına giderek, sorunu bizzat yerinde inceledi. İstanbul Teknik’in beyin takımı, işverenden alınan zemin raporu, uygulama kesiti ve yükleri dikkatlice inceledikten sonra, meydana gelen problemin çözümüne yönelik en uygun çözümü kendilerine sundu. İdarenin de onayı ile zeminin iyileştirilmesi ve menfezin yeniden çelik olarak yapılması öngörülerek, bu kapsamda menfez kotuna kadar 6 m derinlikte 1 m’lik katmanlar halinde ForTex Geogrid ile donatılı granüler dolgu uygulandı. İstanbul Teknik’in sunduğu bu çözüm ile menfezin farklı oturma etkisiyle hasar görmesinin önüne geçilmiş oldu.

Enlerin Köprüsü

Çoğunluğu Türk mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından inşa edilmekte olan Köprü’de, 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Gerek estetik gerekse teknik özellikleriyle göz kamaştıracak olan yapı, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü olacak. 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olma unvanını da elde eden 3. Köprü’yü ‘enler’ arasına sokan bir diğer özelliği de 322 metreyi aşan yükseklikteki kulesidir. Bu özelliği ile 3. Köprü, dünyanın en yüksek kuleye sahip olan asma köprüsü olacaktır.

Proje, 3 Havalimanını Birbirine Bağlayacak

2013 yılında yapımına başlanan ve 2015 yılında tamamlanması beklenen 3. Boğaz Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Odayeri – Paşaköy kesiminde yer alacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşınmasına olanak sağlayacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile de entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı birbirine bağlanmış olacak.

3. Köprü, 115 km’lik Kuzey Marmara Otoyolu Güzergahında

3. Köprü’nün yer aldığı Kuzey Marmara Otoyolu; Odayeri – Paşaköy kesiminde 19 adet kavşak ve bağlantı yoluna sahip 115 km uzunluğunda bir karayoludur. Kuzey Marmara Otoyolu projesi, mevcuttaki köprülerde yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmak ve İstanbul’un ulaşım sorunlarını ortadan kaldırmak için yap – işlet – devret modeliyle 4,5 milyar TL bedel ile IC İçtaş – Astaldi JV’ye ihale edilmiştir. 10 yıl 2 ay 20 günlük sürenin ardından Köprü, Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecektir.

İstanbul’un Trafik Sorunu Çözülecek

3. Köprü ile İstanbul’un şehir içi ile bağlantıları sağlanacak ve Tem Otoyolu’ndaki trafik rahatlayacak. Araçların transit geçit yapabilmeleri sağlanırken, mevcut köprülerdeki trafik yükü düşürülecektir. Trafik yükünün düşmesiyle birlikte yakıt tasarrufunu da beraberinde getirecek olan Köprü, yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla birlikte ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyetlerini düşürmesi beklenmektedir.

Çağdaş Türkiye’nin Sembolü

Hayata geçirilen 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi ile 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almayı hedefleyen Türkiye, bu gayesine bir adım daha yaklaşacaktır. 3. Köprü, çağdaş Türkiye’nin sembollerinden biri olacaktır.

Fransız Köprü Üstadının Tasarımı

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı üzerinde inşa edilecek 3. Köprü’nün konsept tasarımı, yapı mühendisi ve ‘Fransız Köprü Üstadı’ olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortaklaşa yapılmıştır.

Köprü tasarımı konusunda dünyanın en tecrübeli isimlerinin başında gelen Virlogeux’un imzasını taşıyan önemli köprülerden bazıları: Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Tejo Nehri’nin üzerinden geçen ve 17,2 km’lik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun köprülerinden olan Vasco Da Gama Köprüsü ve Fransa’da yapıldığı 1 Ocak 1995’ten sonra dört yıl süreyle dünyanın en uzun asma köprüsü unvanının sahibi olan Seine Nehri üzerinde kurulu Normandiya Köprüsü’dür.

ICA İçtaş İnşaat

IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding A.Ş.’nin lokomotif şirketi olan ve uluslararası platformda da büyük başarılara imza atan IC İçtaş İnşaat ile Astaldi ortaklığında kurulan ICA, St. Petersburg’daki Pulkovo Havalimanı’nın genişletilmesi ile Batı Çevre Yolu (WHSD) projelerinin yanı sıra, Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesini yürütmektedir.

Astaldi

İtalya’nın ve dünyanın en başarılı inşaat firmalarından Astaldi; ulaştırma, enerji, sivil ve sınai yapı ve altyapı alanlarında ön plana çıkmaktadır. 2002’den beri Milano Borsası’nda işlem gören şirket, deneyimli yöneticilerden kurulu kadrosu ve 9.900’ün üzerinde çalışanıyla devamlı bir büyüme ve gelişme göstermektedir.

Türkiye dahil dünya genelinde 25 ülkede operasyonlarını yürüten Astaldi, özellikle Venezuella, Polonya, Romanya, İtalya, Şili ve Cezayir pazarlarında; karayolu, demiryolu, metro ve enerji üretim santralleri yapım işlerinde faaliyet göstermektedir. Ulaştırma altyapısı konusunda Amerika ve Rusya’da önemli işleri olan Astaldi’nin, Peru ve Orta Amerika’da da ulaştırma ve hidroelektrik sektöründe faaliyetleri bulunmaktadır.

2012 yılında 10 milyar avro üzerinde ciroya ulaşan Astaldi; UNI EN ISO 9001:2008, UNI EN ISO 14001:2004 ve BS OHSAS 18001:2007 sertifikalarına sahiptir.

Diğer Haberler
Tümünü Göster Daha fazla haber göster
BİZE ULAŞIN