İstanbul Teknik

İstanbul Teknik İnşaat, Kardeş Şirketi Asfalt Teknolojileri ile Sektör Liderliğini Devam Ettiriyor

Kurulduğu günden beri müşterilerinin tüm taleplerini kesintisiz ve eksiksiz olarak yerine getiren İstanbul Teknik A.Ş., Asfalt Teknolojileri şirketi ile asfalt kimyasal katkıları pazarına odaklanıyor. Faaliyetlerine geçtiğimiz aylarda başlayan İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri, kısa zamanda kendi bilgi ve birikimiyle, asfalt kimyasalları ürünlerine dair Türk üreticilerin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

İstanbul Teknik İnşaat, Kardeş Şirketi Asfalt Teknolojileri ile Sektör Liderliğini Devam Ettiriyor

İstanbul Teknik İnşaat, Türk asfalt firmalarının katkı ürünlerindeki dışa bağımlılığını asgariye indirmek için bundan tam dört yıl önce yoğun AR-GE faaliyetlerine başladı. Aradan geçen zamandaki; yoğun çalışmalar, geliştirilen yeni ürünler, yapılan deneyler, genişleyen müşteri portföyü bugün meyvesini vererek; artık sadece asfalt sektörüne yönelik hizmet sunan yepyeni bir firma olan İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri’nin doğmasını sağladı.

“Yerli üretim yoktu”

1998 yılından beri inşaat sektörüne yönelik çözümler üreten İstanbul Teknik İnşaat, Türk asfalt üreticilerini dışa bağımlı olmaktan kurtarmak, yeli bir dünya markası yaratmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için 2008 yılında asfalt kimyasalları konusunda araştırma ve geliştirme faaliyetlerine başladı. Dört yıl gibi kısa zaman içinde asfalt kimyasalları hususunda tüm ürünlerin üretimini, dışarıdan hiçbir know-how almadan kendi araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda geliştirdikleri reçeteler ile gerçekleştiren İstanbul Teknik, sektördeki müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için işi bir adım daha öteye götürerek kardeş firması olan İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri’ni açtı.

İstanbul Teknik’in AR-GE faaliyetleri neticesinde üretmeye başladığı ürünleri öncesinde herhangi bir yerli üretim söz konusu değildi. Tüm asfalt katkıları yurtdışından ithal edilmekteydi. Böylelikle İstanbul Teknik, sektör liderliğini Türkiye’nin ilk asfalt kimyasalları üreticisi olarak göstermiş oldu.

Sacit Tanyol: “Karayolları 2023 hedeflerine ulaşmak için oldukça kararlı adımlarla ilerlemektedir.”

İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri firmasının faaliyet başlamasıyla ilgili olarak Satış Müdür Sacit Tanyol şunları söyledi:

“Karayolları 2023 hedeflerine ulaşmak için oldukça kararlı adımlarla ilerlemektedir. Bu nedenlerden ötürü de yol ve asfalt sektörünün daha yapacağı çok iş var gibi görünmektedir. Yol dediğimiz kavram da bir kez oldu bir daha nasıl olsa yenilememiz gerekmez diyebileceğimiz bir olgu değil. Yollar da eskir. Bu da onların iyileştirilmesi ya da yenilenmesi gerekliliğini beraberinde getirir. Bu nedenlerden ötürü yol yapımı sektörünün önü ülkemizde her daim açık olacaktır.

Sacit Tanyol / Asfalt Ürünleri Satış Müdürü Türkiye genelindeki yolların pek çoğu sathi kaplama diye tabir ettiğimiz yollardır. Bu yollar zaman içinde sıcak karışıma dönecektir. İşin özü Türkiye’de hiçbir zaman yol yapım ve bakım işleri bitmeyecektir. Zaman içinde yapım ve bakım teknolojilerinin değişmesi kaçınılmazdır; ancak yol işi devam edecektir.

İstanbul Teknik İnşaat olarak, ilk asfalt çalışmalarına başladığımızda amacımız Türkiye’deki asfalt üreticilerini dışa bağımlılıktan kurtarmaktı. Bir ülke düşünün ki tüm üreticiler o ürünü üretebilmek için dışarıdan gelecek başka bir ürüne ihtiyaç duyuyor. Bu algı açısından kötü bir durum olduğu kadar ekonomik olarak döviz çıktısı anlamına geliyor. İki türlü zarar durumu söz konuydu. İstanbul Teknik olarak sektördeki bu ihtiyacı gördük ve 2008 yılında ilk faaliyetlerimize başladık. Ürün geliştirme faaliyetlerini yerine getirirken tüm reçetelerimizi kendimiz oluşturduk. Dışarıdan herhangi bir know-how ya da teknik bilgi almadık. Kendi yağımızla kavrulduk ve ne mutlu ki dört yıl gibi bir zamanda bugünlere ulaştık.

İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri olarak bizim misyonumuz, yolların daha uzun ömürlü ve konforlu olmasını sağlamaktır. Bu da küçük bir ilave masraf ile asfalt kaplamasının performansını ve ömrünü arttırmak ile mümkün kılınabilmektedir. Biz de İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri olarak şimdiye değin olduğu gibi şimdiden sonra da kalite ve yenilik anlayışıyla yolumuza devam edeceğiz. Asfalt, İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri’nin tek faaliyet alanı olacaktır. Zira İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri, tüm asfalt yardımcı ürünleri ile hizmet veren tek firmadır. Belki inanması kulağa zor gelebilir ancak bu alanda dünyadaki yegane örnektir. Yani siz Almanya’da farklı farklı ürünler üreten birçok güçlü üretici bulabilirsiniz; ancak tüm ürünleri tedarik eden bir hizmet firması bulamazsınız. Kimyasal katkılarımızı, ana ürünler gruplarında rakiplerimizin aynı performanstaki ürünlerine oranla yaklaşık %25 fiyat avantajı ile sunuyoruz. “

TeraGrip Asfalt Soyulma Önleyiciler

Sektörün ilk akla gelen markası

İstanbul Teknik Asfalt Teknolojileri; İstanbul Teknik A.Ş.’nin kardeş şirketi olması itibariyle ana firmanın geniş bilgi birikimine ve sektörel tecrübesi ile öne çıkmaktadır. 2008 yılında girdikleri asfalt kimyasal katkıları pazarında kısa zaman içinde sektör lideri olarak, akla ilk gelen marka olmayı başaran İstanbul Teknik, kardeş şirketiyle müşterilerine daha iyi hizmet verebilecektir.

Türkiye’nin İlk Soyulma Önleyici Katkısı TeraGrip

Kimyasal yapısından dolayı bitümün polaritesi zayıftır. Buna karşılık suyun polaritesi çok daha kuvvetlidir. Bazalt ve granit gibi asidik agregaların yüzey polaritesi negatifken; kalker agregalarınki pozitiftir. Yapısal olarak asidik agregaların silika oranları yüksektir. Bazik agregalar ise karbonat içerirler. Bitümün asiditesi yüksek ise; negatif polariteli yapısından dolayı bazalt agregalar ile kullanıldığında soyulma mukavemeti yeterli olmayabilir. TeraGrip, bazik yapıda olup asidik bazalt agregaların soyulma mukavemetini mükemmel şekilde arttırarak bu sorunu ortadan kaldırır.

Bitüm asfalt yolda bağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak agrega taneciklerini bir arada tutmak veya farklı asfalt kaplamalarını birbirine yapıştırmak için kullanılır. Agreganın mineral özellikleri ile bitümün kimyasal özellikleri, bitümün agregaya yapışmasını belirleyen faktörlerdir. Bazalt ve granit gibi volkanik kayaçlar sertliğinden dolayı yol için ideal agregalar olmasına rağmen; bitümün bu taşlara yapışma kuvveti genellikle yeterli değildir. Bitümün agregaya yapışması ve bitümün agregayı sarması asfalt için son derece önemlidir. İstanbul Teknik’in TeraGrip Soyulma Önleyici Katkı Malzemesi (DOP), bitümün agregaya daha iyi yapışmasını ve agregayı daha iyi sarmasını sağlar.

Diğer Haberler
Tümünü Göster Daha fazla haber göster
BİZE ULAŞIN