İstanbul Teknik

İstanbul Teknik’in Asfalt Katkıları Avrupa’ya İhraç Ediliyor

İstanbul Teknik, ürettiği asfalt katkılarını Avrupa’ya ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Yüzde yüz Türk sermayeli bir firma olan İstanbul Teknik, ürettiği asfalt katkılarını yalnızca doğu ülkelerine değil, Avrupa’ya da ihraç ediyor.

İstanbul Teknik’in Asfalt Katkıları Avrupa’ya İhraç Ediliyor

Asfalt katkıları ile ilgili Türkiye’de ilklere imza atan İstanbul Teknik, bu yoldaki çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin ilk yerli soyulma önleyici katkısı TeraGrip’i üreten İstanbul Teknik, bu ürünleri Avrupa pazarına ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyor. İstanbul Teknik bu hamlesiyle yalnızca ülke ekonomisine katkıda bulunmakla kalmayarak uluslararası arenada bir Türk firmasının neler yapabileceğini de gözler önüne seriyor.

Asfalt katkılarının kullanımı artıyor

Asfalt katkıları; asfaltın ömrünü uzatan ve daha konforlu yollar elde edilmesine olanak sunan kimyasal ürünlerdir. Fiziksel faydaları nedeniyle asfalt katkılarının önemi artık herkes tarafından anlaşılmaktadır. Türkiye’deki asfalt katkılarının kullanımının her geçen gün artıyor olması bunun somut bir göstergesidir.

Macit Tanyol: “İki yıl öncesine kadar ithal ettiğimiz ürünleri, şimdi ihraç ediyoruz.”

İstanbul Teknik’in Avrupa’ya yaptığı asfalt katkı malzemeleri ihracatı ile ilgili olarak Genel Müdür Macit Tanyol şunları söyledi: “İstanbul Teknik olarak asfalt katkılarının üretimine 2013’de başladık. Bunun öncesinde tabi ki uzun bir Ar-Ge süreci var. Yerli üretim için motivasyonumuz ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak ve küresel aktörlere Türkiye’den bir üreticinin de daha üstün teknik özellikleri sağlayan ürünler üretebileceğini göstermekti.

İlk markamız olan TeraGrip, Türkiye’nin ilk yerli soyulma önleyici katkısıdır. TeraGrip’te pazar payımız her geçen gün artarak devam ediyor. Avrupa ülkelerine ihracat yapmaya da başladık. Bu, ülkemize girecek dövizin sunacağı ekonomik katkının yanında, dünyaya Türkiye’nin de bu pastaya ortak olduğunun göstergesidir. Zira, iki yıl öncesine kadar şu anda bizim sattığımız ürünleri yurtdışından ithal ediyorduk. Şimdi roller değişti ki bu oldukça mutluluk vericidir.”

Kayseri Karayolları 6. Bölgeye iki yılda 110 ton TeraGrip

TeraGrip markasıyla soyulma önleyici katkılarında Türkiye pazar lideri olan İstanbul Teknik, sadece Karayolları 6. Bölge müdürlüğüne 2014 yılında 80 ton ve 2015 yılında 30 ton TeraGrip satışı yapmıştır. Kayseri Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’nün son iki ihalesini de alan İstanbul Teknik, asfaltın ömrünü uzatarak daha konforlu yolların elde edilmesini sağlayan başka ürünleri de bünyesinde bulundurmaktadır.

İstanbul Teknik’in diğer asfalt ürünleri

TeraMuls Asfalt Emülgatörü: Bitümün asfalt kaplamalı yol yapım çalışmalarında kullanılabilmesi veya agrega ile karıştırılarak işlenebilmesi için ince ve akıcı halde olması gerekir. Bitümün akıcı ve işlenebilir hale gelebilmesi için yüksek derecelere kadar ısıtılması, içine çözücü katılmalı ya da su ile emülsiyon haline getirilmesi gerekir. TeraMuls, bitümün kimyasal ve mekanik işlemlerle su ile emülsiyon haline getirilmesindeki en önemli bileşendir.

HiperCell Selülozik Elyaf: HiperCell, açık ve yarı açık karışımlarda (TMA ve poroz asfalt gibi) bitümü destekleyen ve stabiliteyi arttıran yüksek performanslı selülozik elyaftır. Taş mastik asfalt (TMA) uygulamasında bitüm miktarı daha fazla olduğu için bitüm süzülmesi de sorun olmaktadır. HiperCell, süzülmeyi önler ve kaplamadaki kusmayı engeller. Bunun yanında asfaltın mekanik mukavemetinin arttırılması ve diğer olumlu özellikleri karışıma kazandırmak için kullanılır.

Pawma Ilık Karışım Asfalt Katkısı: Pawma, asfalt üretiminde karışımın işlenebilirliğini arttırarak uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Asfalt karışımının uzun süre işlenebilir halde kalmasını ve daha verimli sıkıştırma elde edilmesini sağlar.

AsfaltTex Asfalt Donatısı: AsfaltTex, asfalt betonu içinde donatı oluşturarak çekme mukavemetinin arttırır. Alt yapıdan gelecek yansıma çatlak gerilmelerini karşılayarak, üst yapıya geçmesini engeller ve çatlakları minimize ederek üst yapının dayanıklılığını ve ömrünü uzatır. Isıl etkiden kaynaklanan çekme gerilmelerini karşılayarak kaplamanın çatlamasını engeller.

FlexoDerz Sıcak Uygulamalı Derz Dolgu Macunu: FlexoDerz, asfalt kaplamalarında oluşan yüzeysel çatlakları ve beton derzlerini doldurmak için kullanılan bitüm – kauçuk esaslı dolgu macunudur.

FluxerA Soğuk Asfalt Yama Katkısı: FluxerA, bitümlü sıcak karışım şeklinde üretilen asfalt karışımının, soğutulduktan sonra torba içinde veya yığın halinde aylarca bozulmadan saklanabilmesine imkan sağlayan katkı malzemesidir.

Ar-Ge çalışmaları devam edecek

Ana müşteri grubu Karayolları Genel Müdürlüklerinden oluşan İstanbul Teknik, pazar liderliğini ve ilkleri hayata geçirme özelliğini korumak için Ar-Ge faaliyetlerine devam ediyor. Çorlu’da yer alan araştırma geliştirme laboratuvarındaki uzman kimyagerler, müşterilerine her zaman daha iyisini sunabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Diğer Haberler
Tümünü Göster Daha fazla haber göster
BİZE ULAŞIN